Nazlıhan Başak İLHAN

Nazlıhan Başak İlhan, İstanbul’da doğdu. İlk öğretimini T.E.D Kolejinde tamamladı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal/Drama Bölümünden mezun oldu.

Profesyonel çalışma hayatına üniversite yıllarında başlayan İlhan, orkestra şefi Faris Akarsu ile CRR ve AKM’de bir çok önemli festivalde senfoni ve flarmoni orkestraları ile müzikal konserler vermiş;
Bir kış öyküsü, Amphıtryon, Lüküs Hayat, Artiz Mektebi, Hisseli Harikalar kumpayası, Sefiller (Les Miserables), Bir Şehnaz Oyun, Gulyabani ve bunun gibi bir çok oyunla devlet tiyatroları ve özel tiyatro sahnelerinde oyunculuk yapmıştır.

Ülkesini uluslararası müzik yarışmalarında da temsil eden Nazlıhan Başak İlhan,
19-27 Temmuz 2006 tarihleri arasında, Mısır Kültür Bakanlıklığı himayesinde gerçekleşen Uluslararası 4’ncü İskenderiye Akdeniz Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına katılmış ve 2’ncilik ödülüne sahip olmuştur.

Uluslararası müzik yarışmalarından aldığı ödüller sırasıyla,
Bulgaristan Varna‘da düzenlenen 22. “DISCOVERY 2013” International Müzik Festivali’nde en yetenekli şarkıcı ve Makedonya Skopje EuroFest2014 uluslararası şarkı yarışması’nda en iyi şarkı ve en iyi solist olarak kazandığı 1.lik ödülüdür.

Tv ekranlarında ise;
Çat Kapı, Kuş Dili, Karınca Yuvası, Arka Sıradakiler, Çocuklar Duymasın, Aşk Yeniden ve Yeni Gelin dizilerinde rol almıştır.

Sahne üzerindeki profesyonel müzik kariyeri ENBE orkestrası solistliği ile başlamış, Metin Özülkü, Deniz Seki, Yaşar, Nilüfer, Nükhet Duru, Ajda Pekkan ve Sezen Aksu gibi bir çok sanatçıya sahnede back vokal yaparak eşlik etmiştir.

Bir Şarkısın Sen, Benzemez kimse sana adlı müzik eğlence programlarında vokal koçluğu ve Koç Üniversitesi Tiyatro Klubünde müzikal drama ve şan eğitmenliği yapmıştır.