Senaryo Atölyesi

Bir filmin iskeletini senaryo oluşturur. Senaryonun kalitesi başarılı bir film için atılan ilk adımdır. Fakat senaryo ne sadece edebi bir eserdir, ne de sadece teknik bir metindir. Sinemasal anlatımın bütün araçlarını verimli bir şekilde değerlendirmeyi amaçlayan, anlatılan hikayeyi ve onun duygusunu film ekibine aktarmak üzere tasarlanmış bir üründür.

Bu yüzden iyi bir senaryo yazmak, birçok aracı aynı anda ve verimli bir şekilde kullanmayı gerektirir. Bunların hepsini öğrenmek ise öncelikle güçlü bir eğitim, sonra da çok fazla deneyimle mümkündür.

Senaryo birçok öğenin yan yana gelmesinden oluşur. Hikaye, yapı, karakter, çatışma, diyalog gibi bu parçaların her biri senarist tarafından iyi anlaşılmalıdır. Bu terimlerin iyi anlaşılması ve pratikteki uygulamaların değerlendirilmesi senarist olmanın ilk gereğidir.

Yazmak ve tekrar tekrar üzerinden geçmek bir senaristin en önemli hayat pratiğidir. Sadece mesleğin değil, senaristliğin eğitimi de bu deneyimi edinmekten geçer. Yazdıklarınızın okunması ve tartışılması ise hatalarınızı, eksiklerinizi görmenizi sağlar. Mesleki olarak gelişmenize katkıda bulunur.

Temel senaryo eğitim programı, katılımcılarına senaristliğin teorik altyapısını öğretmenin yanı sıra, pratik yapmaya ve üretmeye yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden her ders iki parçadan oluşur. İlk kısmı senaryo eğitimine ayrılırken, ikinci kısmında istenen ödevlerin ve hazırlanacak olan projelerin değerlendirmesi yapılır. Öğrencilerin hem kendi projelerini geliştirmeleri, hem de sınıf arkadaşlarının senaryolarına katkı sağlamaları istenir. Program bittiğinde, tek başına senaryo yazacak deneyime ulaşması beklenir.